Politiikan tutkijan, Turun yliopiston eduskuntatutkimuskeskuksen johtajan Markku Jokisipilän mukaan kannattajakorttien määrä on tärkeä mittapuu. Ensiksi tasavallan presidentin Sauli Niinistön kannattajakorttien määrän pitää ylittää kokoomuksen jäsenmäärä, joka on noin 34 000.
– Sen yli kun pääsee, voi puhua, että on väistämättä muutakin joukkoa kuin kokoomuksen jäsenkirjan omistavia, Jokisipilä sanoi Lännen Medialle.
Jokisipilä pitää todennäköisenä, että jopa sadantuhannen kannattajakortin raja voi mennä rikki. Pelkästään pysyviä keräyspaikkoja on ollut noin 120.
Useimmissa pysyvissä keräyspaikoissa on ollut ainakin 60 tehokasta keräyspäivää. Jos jokaisena päivänä kortteja olisi saatu esimerkiksi kymmenen kappaletta, yhteismäärä kohoaa jo 72 000 kannattajakorttiin.
Lisäksi keräystapahtumia on järjestetty suuri määrä ympäri Suomen ja liikkeellä on ollut energisiä vapaaehtoisia, jotka ovat keränneet kortteja tapahtumien ulkopuolella. Kansanliikkeeseen on voinut osallistua myös tulostamalla kampanjasivujen kautta kortti, jonka on voinut täyttämisen jälkeen postittaa.
Korttien määrästä ei Jokisipilän mukaan kuitenkaan voi vielä vetää suoraa johtopäätöstä, käydäänkä presidentinvaaleissa yksi vai kaksi kierrosta. Presidentinvaalit järjestetään ensi tammikuussa.