Tuoreen arvotutkimuksen mukaan suomalaisten arvot ovat muuttuneet kolmessa vuodessa. Turvallisuus on päihittänyt maailmanparantamisen, kertoo Kaleva.
Tiedot pohjautuvat Lännen Median julkaisemaan Pellervon taloustutkimuksen (PTT) arvotutkimukseen.
Suomalaiset arvostavat tällä hetkellä eniten turvallisuutta, selviää tutkimuksesta. Arvona turvallisuus pitää sisällään terveyden, perheen turvallisuuden, kansallisen turvallisuuden ja yhteiskunnallisen järjestyksen.
– Taustalla on se, että uhat ovat tulleet lähemmäksi ihmisiä. Levottomuudet ja kriisit ovat lisääntyneet Euroopassa, arvioi PTT:n tutkija Suvi Rinta-Kiikka Lännen Medialle.
Kolme vuotta sitten julkaistussa vastaavassa suomalaisessa arvotutkimuksessa tärkein arvo oli universalismi, joka pitää sisällään tasa-arvon, maailmanrauhan, luonnonsuojelun ja suvaitsevaisuuden. Nyt maailmanparantaminen oli pudonnut arvojärjestyksessä neljänneksi.
Tutkimusten väliin on osunut turvapaikanhakijoiden tulo syksyllä 2015 ja useat terrori-iskut Euroopassa. Turun puukotusisku tapahtui kuitenkin vasta tuoreimman aineiston keräämisen jälkeen elokuussa 2017.
Kantar TNS keräsi kyselyn aineiston internetpaneelilla heinäkuussa 2017. Kyselyyn vastasi 1 004 suomalaista, jotka ovat 18–79-vuotiaita.