Autoalan Keskusliiton mukaan autoveron poisto yhdessä yössä aiheuttaisi massiivisia markkinahäiriöitä ja sekoittaisi autokaupan vuosiksi.
– Autonsa osamaksulla ostaneiden kuluttajien seuraava auton vaihto lykkääntyisi pitkiksi ajoiksi, kun auto ei toimisikaan enää ”normaalisti” vaihtoautona arvonlaskun jälkeen, arvioi toimitusjohtaja Pekka Rissa Autoalan Keskusliitosta Lännen Medialle.
Liiton mukaan ainoa toimiva malli autoveron uudistukseen olisi hallittu portaittainen lasku esimerkiksi 4–6 vuoden aikana.
Rissan mukaan nykyisellä systeemillä autokanta ei lähde uusiutumaan, eikä ilmastotavoitetta saavuteta vuoteen 2030 mennessä.
Hallittu autoveron keventäminen tai poistaminen nuorentaisi hänen mukaansa kuitenkin nopeasti autokantaa ja edistäisi Suomen ilmastotavoitteita.
– Päästöt vähenisivät ja liikenneturvallisuus paranisi. Nykyauto on 30 prosenttia vähäpäästöisempi ja jopa 50 prosenttia turvallisempi kuin kymmenen vuotta vanha kollegansa, Rissa kuvailee.
Lännen Media kertoi sunnuntaina, että liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) ehdottaa autoverosta luopumista.