Lapin Kansan mukaan verkkokauppojen määrä kasvaa kovaa vauhtia Suomessa. Verkkokauppoja perustetaan ympäri Suomen, ja niitä käyttävät nykyään kaikenlaiset ihmiset.
Lehden haastatteleman TNS Gallupin Ville Wikström kertoo, että suomalaisten verkkokauppaostoksista ylivoimaisesti suurin tuoteryhmä on matkailu. Muita isoja ovat asuminen, liikenne, viihde-elektroniikka, rahapelit, pukeutuminen ja rahoitus.
– Arviolta kaksi kolmasosaa suomalaisista ostaa verkkokaupasta. Verkko-ostajia on tasapuolisesti kaikissa demografisissa ryhmissä, Nykänen kertoo.
Verkkokaupan perustamiseen vaaditaan vain internetsivusto, josta tuotteet voi valita, sekä logistiikan ja maksujärjestelmän hoitaminen asianmukaisesti. Myös viranomaisten säädökset etäkauppaa ja tavaroiden kuljettamista sekä varastoimista koskien on huomioitava.