Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on myöntänyt esittelyssään ministerin arvonimet Liisa Jaakonsaarelle ja Mauri Pekkariselle.
Liisa Jaakonsaari toimi SDP:n kansanedustajana vuodet 1979–2011, joista vuodet 1995–1999 työministerinä. Jaakonsaari on ensimmäinen työministerinä toiminut nainen.
Hän toimi Euroopan parlamentissa vuosikymmenen, vuodet 2009–2019.
Mauri Pekkarinen on ollut keskustan kansanedustajana kymmenen vaalikautta ja ministerinä viidessä eri hallituksessa. Hänet valittiin viime vuonna europarlamentaarikoksi.
Puheenjohtajan tervehdystä jatkaen lämmin onnentoivotus ministerin arvonimestä @PekkarinenMauri #keskusta https://t.co/WymfCvEgDb
— Suomen Keskusta (@keskusta) December 11, 2020
Tasavallan presidentti on myöntänyt 11.12.2020 esittelyssään Liisa Jaakonsaarelle ministerin arvonimen. Hän on ollut vuosikymmenten ajan merkittävä suomalainen poliittinen vaikuttaja ja päättäjä, niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.
Onnea @ljaakonsaari ja kiitos työstäsi❤️ pic.twitter.com/faBm8Sl7ol— Demarinaiset (@Demarinaiset_fi) December 11, 2020