Suomalaistutkijoiden uusimmat tulokset osoittavat, kuinka lihavuus on yhteydessä aivojen mielihyvää säätelevän opioidijärjestelmän kemiallisiin muutoksiin.
Tutkijat havaitsivat, että liikalihavilla henkilöillä aivojen mielihyvän kokemuksia tuottavan opioidijärjestelmän neuroreseptorien määrä oli vähentynyt merkittävästi. Sen sijaan miellyttävien asioiden haluamiseen liittyvän dopamiinijärjestelmän toiminnassa ei havaittu muutoksia.
Lihavuus on merkittävä terveysriski, joka altistaa esimerkiksi sydän- ja verisuonisairauksille sekä tyypin 2 diabetekselle. Vaikka yleisesti on tiedossa että lihominen johtuu useimmiten ainoastaan liiallisesta syömisestä, ihmisillä on usein vaikeuksia hillitä ruuanhimoaan.
– Tuloksemme osoittavat, että lihavuus on yhteydessä aivojen kemiallisiin muutoksiin. On mahdollista, että madaltuneen opioidijärjestelmän reseptoritason vuoksi liikalihavat henkilöt eivät koe normaalisti nautintoa syödessään. He saattavatkin korvata puuttuvaa mielihyvää syömällä entistä enemmän, kertovat professori Lauri Nummenmaa ja tutkija Henry Karlsson.
Heidän mukaansa tuloksilla on laajaa merkitystä lihavuuden syntymekanismien ymmärtämiselle.
– Toisaalta tulokset auttavat ymmärtämään ylensyömisen taustalla olevia syitä ja tarjoavat uudenlaisia mahdollisuuksia lihavuuden hoitoon ja ennaltaehkäisyyn. Emme kuitenkaan vielä tiedä, onko aivojen opioidijärjestelmän muutos lihavuuden syy vai seuraus.
Tutkimukseen osallistuvien normaalipainoisten ja liikalihavien henkilöiden aivojen myyopioidireseptorien ja tyypin 2 dopamiinireseptorien määrää mitattiin positroniemissiotomografian avulla Turun PET-keskuksessa.
Tutkimustulokset on julkaistu The Journal of Neuroscience -lehdessä.