Vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Anderssonin mukaan työviikon lyhentämistä tulisi kokeilla myös Suomessa.
Hän on jakanut Twitterissä Ylen uutisen Islannissa vuosina 2015-2019 tehdystä kokeilusta, jossa julkisen puolen työntekijät kokeilivat lyhennettyä työviikkoa. Viikoittainen työaika väheni kokeilussa 40 tunnista 35 tai 36 tuntiin, mutta palkka pysyi samana.
– Islannin lyhennetyn työajan kokeilu kuvaillaan ”ylivoimaiseksi menestykseksi”! Vasemmistoliitto on esittänyt samanlaista kokeilua julkiselle sektorille täällä, Li Andersson sanoo.
– Toivottavasti asenneilmapiiri Suomessa muuttuisi työelämän suhteen modernimpaan suuntaan.
Selvityksen perusteella työajan lyhentämisellä oli positiivinen vaikutus työntekijöiden hyvinvointiin, ja se vähensi burnoutin riskiä. Myös tuottavuuden kerrotaan parantuneen tai pysyneen ennallaan kokeilussa mukana olleissa työpaikoissa.
Islannin hallituksen, Reykjavíkin kaupunginvaltuuston, brittiläisen ajatushautomo Autonomyn ja islantilaisen Association for Sustainable Democracy -järjestön tutkimuksessa oli mukana 2[nbsp]500 islantilaista. Luku vastaa noin prosenttia Islannin työvoimasta.
Islannin lyhennetyn työajan kokeilu kuvaillaan ”ylivoimaiseksi menestykseksi”! Vasemmistoliitto on esittänyt samanlaista kokeilua julkiselle sektorille täällä, toivottavasti asenneilmapiiri Suomessa muuttuisi työelämän suhteen modernimpaan suuntaan. https://t.co/jFlhFX9zoR
— Li Andersson (@liandersson) July 6, 2021