Opetusministeri ja vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson kolumnoi Nykypäivässä otsikolla Keskiluokka maksajaksi?.
– Olin rehellisesti sanottuna hyvin yllättynyt, kun Petteri Orpo budjettiriihen päätteeksi kertoi, että kokoomus luopuisi hallitusvastuuseen päästessään yhdestä budjettiriihen tärkeimmästä verovälttelyn vastaisesta toimesta: arvonnousuverosta. Avaus yllätti, koska kyseessä on täsmätoimi, jolla estetään verovälttelyä. Onko kokoomuksen kynnyskysymys tulevaisuudessa hallituksessa ololle tosiaan se, että verovälttelyn vastaisia toimia halutaan perua ja estää?, Li Andersson kysyy.
Hänen mukaansa arvonnousuveroon liittyy väärinkäsityksiä, jotka on syytä oikaista.
– Kyseessä ei ole esimerkiksi maastapoistumisvero, toisin kuin Orpo asian esitti. Arvonnousuvero tulee maksettavaksi vasta, jos Suomessa hankittua omaisuutta myydään Suomen veron välttelemiseksi toisessa maassa. Tällainen tapaus olisi esimerkiksi se, että Suomessa hankittua omaisuutta siirrettäisiin vakuutuskuoressa veroparatiisiin myytäväksi. Tällöinkin maksettavaksi tulee samantasoinen vero, jonka henkilö olisi maksanut omaisuutensa myynnistä myös Suomessa, Andersson toteaa.
– Eli todetaan nyt vielä kerran ääneen: arvonnousuvero ei ole maastapoistumisvero ja Suomesta pois muuttaville ei ole jatkossakaan tulossa uutta veroa.
Arvonnousuveron yhteydessä on hänen mukaansa puhuttu myös Suomen kilpailukyvystä.
– Argumentti on varsin erikoinen – uskaltaisin sanoa virheellinen. Samankaltainen vero on jo nyt käytössä merkittävässä osassa Suomen verrokkimaita, esimerkiksi Norjassa, Ruotsissa, Tanskassa, Yhdysvalloissa, Saksassa ja Ranskassa. Arvonnousuveron voisi kuvitella muodostavan disinsentiiviin Suomeen muuttamiselle lähinnä sellaisessa tilanteessa, jossa henkilö suunnittelee hankkivansa omaisuutta Suomessa, siirtävänsä sen vakuutuskuoreen ja myyvänsä omaisuuden veroparatiisissa. Sen sijaan arvonnousuvero ei vaikuta millään tavalla asiantuntijan, sairaanhoitajan tai normaalit veronsa maksavan sijoittajan haluun tai kannusteisiin tulla Suomeen.
– Se että kokoomus asettui Orpon ulostulon myötä kaikista rikkaimpien verovälttelyn puolelle yllätti, koska veropohjan tiivistäminen hyödyttää käytännössä kaikkia suomalaisia: köyhiä, keski- ja suurituloisia.
Anderssonin mukaan ”kun kukaan ei välttele hänelle kuuluvaa osaa veroista, muu verotus voidaan vastaavasti pitää matalampana”.
– En halua uskoa, että kokoomuksen tavoite on siirtää verot köyhien ja keskituloisten maksettavaksi, mutta miten asia on, Petteri Orpo?
Veropohjan tiivistämisen avulla pyritään vasemmistoliiton johtajan mukaan estämään tilanteita, joissa pieni vähemmistö voi hyötyä kaikkien muiden suomalaisten kustannuksella verotuksessa olevasta perusteettomasta aukosta.
– Tiivistämällä veropohjaa voidaan varmistaa, että kenenkään verotus ei nouse suuremmaksi, kuin se tarvitsisi olla. Tähän yhteiseen projektiin toivotan myös kokoomuksen lämpimästi tervetulleeksi mukaan!