Lentotukialukset voidaan varustaa uusilla taisteludrooneilla

Miehittämättömät Gambit-lennokit pystyvät tuhoamaan muita kohteita ilmassa tai tukemaan tiedustelua.
Konseptikuva tukialukselta laukaistavista Gambit-lennokeista. / General Atomics
Konseptikuva tukialukselta laukaistavista Gambit-lennokeista. / General Atomics

General Atomics -yhtiö kertoo kehittävänsä lentotukialuksille sopivaa lennokkia, joka on viides Gambit-tuoteperheen drooni.

Uusien miehittämättömien ilma-alusten sanotaan sopivan muun muassa Britannian Queen Elizabeth -luokan lentotukialusten arsenaaliin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

General Atomicsin julkaisemassa konseptikuvassa näytetään HMS Prince of Wales -tukialus, jonka etukannella on laukaisuvalmis Gambit-drooni. Teknologiaa esiteltiin kuluvalla viikolla Britanniassa järjestetyssä Farnboroughin ilmailunäytöksessä.

Tukialusversio pohjautuu ilmataisteluun suunniteltuun Gambit 2 -drooniin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Olemme miettineet viime aikoina Gambit 5:ksi kutsumaamme konseptia, joka on suunniteltu nousuun ja laskuun tukialuksilta. Aseistus ei ole ensisijainen vaatimus, sillä sitä voitaisiin käyttää tiedusteluun ja valvontaan, kuten Gambit 1 -droonia, tai jopa näiden yhdistelmään, General Atomicsin tiedottaja sanoo War Zone -sivustolle.

Gambit-droonit esiteltiin ensi kertaa vuonna 2022. Ne pohjautuvat yhteiseen runkoon, joka on varustettu tekoälyohjauksella. Eri versiot soveltuvat erilaisiin tehtäviin, kuten lentokoneiden tuhoamiseen tai miehitettyjen hävittäjien tukemiseen tiedustelussa.

Mainos