Lentoliikenteen päästöt: EU-maiden pidettävä kiinni oikeuksistaan – kuten Yhdysvallat ja Kiinakin

Tutkijat kehottavat EU:n jäsenmaita pitämään kiinni suvereeneista oikeuksistaan lentoliikenteen päästöjä koskevassa prosessissa, koska taktikoiden niin tekevät muun muassa Yhdysvallat, Kiina ja Intiakin.

Kansainvälisen lentoliikenteen päästöjen sääntely Kansainvälisen siviili-ilmailujärjestön ICAO:n puitteissa on vasta lastenkengissä, vaikka asiassa otettiinkin lokakuussa 2013 pieniä askelia.

Euroopan unionin on päätettävä ilmailun päästödirektiivistään ilman takeita siitä, että toimivasta globaalista markkinavetoisesta mekanismista sovitaan vuonna 2016.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Monet kolmannet maat, kuten Yhdysvallat, Kiina ja Intia, ovat vastustaneet lentoyhtiöidensä osallistumista EU:n päästökauppaan muun muassa sillä perusteella, että osallistuminen loukkaisi valtioiden suvereniteettia. Maiden kannat liittyvät pikemminkin reaalipoliittiseen peliin kuin varsinaisen päästökauppajärjestelmän yksityiskohtiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Euroopan komission muutosesitys pienentää alkuperäisen direktiivin kattavuuden EU:n ilmatilaan. Tätäkin sääntelyä vastustetaan laajalti niin kolmansien maiden kuin EU:n jäsenmaiden keskuudessa. Ne poliittiset ja oikeudelliset argumentit, joilla komission muutosesitystä on kritisoitu, eivät Ulkopoliittisen instituutin tuoreimman FIIA Briefing paperin mukaan kuitenkaan vakuuta.

– Myös EU:n jäsenmaiden tulisi pitää kiinni suvereeneista oikeuksistaan, kuten oikeudesta säännellä kansainvälistä lentoliikennettä omassa ilmatilassaan. Vastaisuudessa EU:n tulisi toimia päättäväisemmin, jottei ilmailun päästödirektiivissä perääntymisestä tule ennakkotapausta, sanovat Antto Vihma, joka toimii vanhempana tutkijana Ulkopoliittisen instituutin Globaali turvallisuus -tutkimusohjelmassa, ja Harro van Asselt, tutkija Tukholman ympäristöinstituutista.

Elleivät EU:n jäsenmaat pidä kiinni oikeuksistaan, EU voi kirjoittajien mielestä joutua alttiiksi painostukselle, kun on kyse muusta sellaisesta sääntelystä, jonka vaikutukset ulottuvat EU:n ulkopuolelle.

Mainos