Lenita Toivakka: Missä viipyy perussuomalaisten sote-malli?

Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Lenita Toivakka ihmettelee, missä viipyy perussuomalaisten lupaama oma sote-malli.
Mainos - sisältö jatkuu alla

Perussuomalaiset ovat kritisoineet sekä hallituksen että keskustan sote-mallia. Kokoomuksen Lenita Toivakan mukaan viimeistään nyt myös perussuomalaisten pitäisi kertoa suomalaisille, miten terveyspalveluiden saatavuus turvataan kun väestö ikääntyy ja palvelutarve kasvaa.

– Hassuja sutkautuksia heitellään ja ministerinsalkkuja jaellaan, mutta milloin perussuomalaiset ryhtyvät työhön ja alkavat kantaa vastuuta Suomesta ja suomalaisista, Toivakka kysyy.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Toivakan mukaan Soinin kommenteissa terveyskeskuksista ei tarjota mitään ratkaisuja. Hän muistuttaa, että sosiaali- ja terveysmenot vievät jo nykyisellään yli puolet kuntien budjeteista.

Mainos