– Oppositiopuolueet ja erityisesti keskusta on ollut aktiivisesti kaatamassa hallitusta lukuisilla välikysymyksillä. Tästä huolimatta puolueen puheenjohtaja Juha Sipilä on monesti sanonut olevansa halukas rakentamaan yhteistyötä, Lenita Toivakka sanoi vappuna Mikkelissä.
– Päinvastaisia puheita on erityisesti kuulunut keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kimmo Tiilikaisen suunnalta. Hän tuntuu olevan tarrautunut vanhaan ja kunnostautuu taukoamatta ampumaan alas kaiken mitä hallitus esittää, Toivakka sanoi.
Mitä siis on tämä Keskustan kaksilla rattailla ajaminen, kysyy Toivakka?
– Onko puolue yhtä hajallaan muissakin toimintatavoissa kuin se on tähän asti ollut Eurooppa-politiikassaan? Kun äänestät Mikkelin Ollia voit saada Keminmaan Paavon.
Kokoomuksen puheenjohtajaehdokkuudesta kieltäytynyt Toivakka kaipasi puheenjohtajakisaan myös naisehdokasta.
– Tästä kuulemme toivottavasti pian, hän sanoi.