Leivistämme jo joka viides tuodaan ulkomailta

Leipämarkkinoiden merkittävin muutos viime vuosina on Leipuriliiton toimitusjohtajan Mika Väyrysen mukaan ollut tuontituotteiden määrän kasvu.

Tuonnin osuus leipämarkkinoista arvioitiin työ- ja elinkeinoministeriön toimialaraportissa vuonna 2011 vain noin viideksi prosentiksi.

– Nyt me arvioimme, että tuonti on kahtakymmentä prosenttia, kertoo Väyrynen Nykypäivän haastattelussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tuontileivät ovat halpoja ja jotkut pitävät niitä maukkainakin, mutta Väyrynen muistuttaa, että niiden suolapitoisuus usein korkea. Suolaisen leivän tuonnin kasvu on hänen mielestään ristiriidassa uusien ravintosuositustenkin kanssa.

Tuontileipien edullisuus perustuu Väyrysen mukaan suuriin tuotantomääriin. Hän oli kerran käynyt Berliinissä teollisessa leipomossa, jossa tuotantolinjalta tuli 7 000 leipää tunnissa kaikkina viikonpäivinä vuorokauden ympäri. Kaiken lisäksi linjoja oli kolme.

– Kyllähän sitä leipää sitten halvalla voidaan viedä ihan minne päin vaan, Väyrynen hymähtää.

Jauholeipomoita on Väyrysen mukaan Suomessa noin sata kappaletta. Sen sijaan kauppojen paistopisteitä on todella paljon.

Jauholeipomoissa suurin osa tuotteista valmistetaan paikan päällä, mutta paistopisteissä ainoastaan paistetaan tuotteita, jotka lisäksi useimmiten on tuotu ulkomailta.

Poimintoja videosisällöistämme

Tämä on Väyrysen arvion mukaan syönyt suomalaisen leipomoiden markkinaosuutta, sillä leipämarkkinat eivät juuri ole kasvaneet.

Pelastusta tuotekehityksestä

Turkulaisen Leipomo Salosen toimitusjohtaja Juha Salonen uskoo yrityksensä kasvumahdollisuuksiin haastavassakin markkinatilanteessa.

Salosen mukaan leipomon liikevaihto on kehittynyt viimeisen 10 vuoden aikana keskimäärin viisi prosenttia vuodessa. Viime vuosi tosin oli leipämarkkinoilla haasteellinen, ja leipomon myynnin kasvu jäi vähäiseksi.

Salosen mukaan kulutusta on osaltaan vähentänyt yleinen heikko taloustilanne mutta taustalla on muutakin.

– Ehkä leivän ympärillä on ollut hieman negatiivista keskustelua. Uusia haasteita meille on myös tuonut leivän paistaminen kauppojen paistopisteissä ja sitä kautta tuonnin lisääntyminen, Salonen kertoo Nykypäivälle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kaupoissa paistamisesta on Salosen mukaan tullut pakatulle tuoreleivälle ikään kuin yksi kilpailija lisää muiden kilpailevien leipomoiden lisäksi.

Salonen uskoo kuitenkin vakaasti leipomonsa mahdollisuuksiin kehittyä ja kasvaa tulevaisuudessa.

– Meidän tarvitsee tehdä töitä tuotekehityksessä niin, että meidän tuotteemme ovat entistä houkuttelevimpia ja vastaavat kuluttajien trendeihin ja odotuksiin entistä paremmin, hän painottaa.

Mainos