Valtion liikuntaneuvoston puheenjohtajana toimiva Leena Harkimo ihmettelee, että varhaiskasvatuslakityöryhmän esityksessä sana liikunta tai fyysinen aktiivisuus esiintyy vain kerran – ja sekin lain perusteluosassa liikuntavälineiden muodossa.
Harkimo muistuttaa, että suositusten mukaan alle kouluikäiset tarvitsevat päivittäin vähintään kaksi tuntia reipasta liikuntaa. Tämä ei kuitenkaan toteudu valtaosalla alle 3-vuotiaista, eikä edes kolmasosalla 3-6 vuotiaista.
– Olen häkeltynyt, että liikunta on jätetty pois varhaiskasvatuksen työvälineistä. Kun on kyse näinkin merkittävästä liikunnan askelmerkkien paalutuksesta, sillä jo kolmen vuoden iässä fyysisen aktiivisuuden määrä ja passiivinen elämäntapa alkavat urautua, ei tähän olisi kansantaloudellisesti ja hyvinvointipoliittisesti mitenkään varaa, Harkimo sanoo.
Hän muistuttaa, että lähes 60 prosenttia lapsen leikkimiseen käyttämästä ajasta on paikallaan oloa.
– Tällä hetkellä katastrofaaliseksi tilanteen tekee se, että vaikka lapset haluaisivat päivähoidossa liikkua, niin vain 20 prosenttia piha-alueista ja alle 40 prosenttia sisätiloista voidaan katsoa liikkumisen näkökulmasta hyvätasoisiksi. Nyt tämä lakiesitys ei tule kehittämään tilannetta yhtään.
– Mikäli varhaiskasvattajien koulutuksessa ei ohjata liikunnan määriä ja sisältöjä nykyistä selkeämmin, ei kovin kummoista kehitystä ole nähtävissä. Varhaiskasvattajien koulutukseen on sisällytettävä liikuntaa merkittävästi nykyistä enemmän, Harkimo vaatii.