Lasse Lehtinen: Toverit halusivat Jutta Urpilaisen heikoille jäille

Sdp:n ex-puheenjohtajan kieltäytymisessä presidenttiehdokkuudesta saattoi ex-mepin mielestä olla naisen vaistoa.

Sdp:n entinen europarlamentaarikko Lasse Lehtinen kirjoittaa Ilta-Sanomissa Jutta Urpilaisen kieltäytymisestä puolueen presidenttiehdokkuudesta. Lehtinen aloittaa kaskulla:

Isäntä lähetti emännän kauppaan. Kauppalapun alareunassa luki: ’Kauppias on hyvä ja panee ostokset vastakirjalle. En laittanut rahaa eukon matkaan kun on nuo jäät vielä heikot’.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lasse Lehtinen sanoo jutun tulleen hänen mieleensä, kun hän luki Sdp:n johtohenkilöiden ehdottaneen Jutta Urpilaista presidenttiehdokkaaksi.

– Asialla olivat samat toverit, jotka ovat entistä puheenjohtajaa (Urpilaista) viime vuodet kampittaneet, Lasse Lehtinen huomauttaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa Jutta Urpilainen ”haluttiin laittaa heikoille jäille tilanteessa, jossa puolueväen ja ammattiyhdistysliikkeen täysimääräisestä tuesta ei ole takeita”.

– Vaalien jälkeen Urpilainen olisi voitu julistaa poliittiseksi invalidiksi.

Lehtisen mukaan tyylikkäästi perustellussa kieltäytymisessä ”mukana saattoi olla myös sitä kuuluisaa naisen vaistoa. Ilmaista juustoa on vain hiirenloukussa”.

Mainos