Kirjailija ja entinen sd-poliitikko Lasse Lehtinen kirjoittaa Ilta-Sanomissa otsikolla Kun toveri toverin teurasti. Hän kertoo muistavansa lapsuudesta keskustelunpätkiä, joita ei tarkoitettu hänen korviinsa. Puhuttiin ennen sotia Venäjälle lähteneistä sukulaisista, joista ei oltu sittemmin kuultu.
– Aikuiset ihmettelivät puoliääneen, miksi ihmeessä kommunistit tappavat toisia kommunisteja? Tässä iässä haluaisin vihdoin tietää vastauksen minäkin, Lasse Lehtinen toteaa.
Hänen mielestään Josif Stalinin vainoissa tapetut suomalaiset ovat ehdottomasti niin kansallisesti merkittävä aihe, että tutkimusta tarvitaan lisää. Uhreja oli saman verran kuin suomalaisia kaatui talvisodassa.
– Itse asiassa olemme 30 vuotta myöhässä. Hanke olisi pitänyt käynnistää heti Neuvostoliiton romahdettua, Lehtinen huomauttaa.-
Venäjän kansallissankari Stalinin aikaansaamat tappotalkoot ovat Vladimir Putinin Venäjällä herkkä aihe. Ei kuitenkaan pidä paikkaansa, etteivätkö sikäläiset arkistot aukeaisi ulkomaisille tutkijoille.
Lasse Lehtisen mukaan jotkut yhä suomettuneisuuden ajassa elävät idänsuhteiden vartijat ovat sitä mieltä, että pöyhiminen aiheuttaisi meille turhaa ulkopoliittista painolastia eikä voisi edes onnistua. Hänen mukaansa eräs professori on keksinyt mainion tavan vastustaa historian roskatynnyrien penkomista toteamalla, että hän itse tutkisi ”norppien selviämistä keskiajan ilmastoanomaliasta” eli epämuodostumasta.
– Norppahistoriaa odotellessa haluaisin kuitenkin tietää enemmän pikkuserkkujeni mahdollisesta tuhoutumisesta tai selviämisestä psykopaatti Stalinin kommunistianomaliassa.