Lapintie haluaa pitää NATO:n ja EU:n ”kirkkaasti erillään”

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Annika Lapintien mielestä Suomessa on syytä pitää Euroopan unioni ja puolustusliitto NATO "kirkkaasti erillään".

Valtakunnallisella maanpuolustuskurssilla Helsingissä puhunut Lapintie sanoi suurelle osalle NATO-maita sen jäsenyyden olevan perua vuosikymmenten takaa kylmän sodan ajalta. Osa maista on liittynyt mukaan vasta myöhemmin.

– Suomi, Ruotsi, Itävalta ja Irlanti eivät kuitenkaan ole nähneet syytä liittoutua, vaan näkevät päinvastoin liittoutumattomuudessa vahvuuksia, Lapintie sanoi.

Etenkin NATO:n uusissa jäsenmaissa hänen mukaansa liitetään EU ja NATO helposti yhteen, ”molemmat yhteisöt nähdään saman asian eri puolina, suuntautumisena länteen”.

– Suomessa innokkaimmat puhuvat NATO:sta arvoyhteisönä. NATO:n arvoihin suomalaiset eivät kuitenkaan voi samaistua, Lapintie arveli.

Hänen mukaansa sotilasliitto NATO:ssa luotetaan ”asevarusteluun, Yhdysvaltojen asemahtiin ja viime kädessä joukkotuhoaseisiin, ydinaseisiin”. NATO:ssa Lapintien mukaan määrää vahvin maa, ”mihin sotaretkiin ryhdytään ja miten asevoimaa käytetään”.

– EU:n perusajatus taas lähtee täysin eri pohjalta kuin sotilasliiton: sitomalla maat muun muassa taloudellisesti toisiinsa tehdään sodat mahdottomiksi. Unionin turvallisuuskäsitys on siten laaja, ja turvallisuuden vahvistamiseen nähdään muita parempia keinoja kuin aseet, Lapintie sanoi.

Mainos