Jarkko Eloranta vaatii palkansaajille enemmän mahdollisuuksia vaikuttaa työpaikan päätöksiin.
– Useimmat lakot johtuvat huonosta henkilöstöpolitiikasta tai työantajien haluttomuudesta tehdä yhteistyötä henkilöstönsä kanssa. Sanktioiden kiristämisen sijaan tarvitaan lakkojen syiden selvittämistä ja poistamista. Luottamus on tässäkin ydinajatus ja lisää yhteistoimintaa tarvitaan, hän toteaa tiedotteessaan,
Eloranta muistuttaa, että Ruotsissa työntekijöillä on työehtosopimusta koskevissa kiistoissa tulkintaetuoikeus ja työnantajan työnjohto-oikeutta rajoittaa lainsäädäntö.
Hän ei myöskään pidä Suomea ei ole erityisen lakkoherkkänä maana kansainvälisessä tai Pohjoismaisessa vertailussa.
– Esimerkiksi Tanskassa on 2000-luvulla ollut vuosittain enemmän työtaisteluja kuin Suomessa, Eloranta huomauttaa.
Hänen mukaansa lakoissa menetettyjen työpäivien määrä on Suomessa romahtanut verrattuna 1980-lukuun.
Irtisanomisilmoituksiin liittyviä spontaaneja ulosmarsseja SAK ei kirjaisi lakkotilastoihin lainkaan. Elorannan mielestä muutaman tunnin ulosmarssi vääristää kokonaiskuvaa lakkojen määrästä.
Eloranta keskusteli keskiviikkona lakoista ja työmarkkinoiden toiminnasta Elinkeinoelämän valtuuskunnan EVAn tilaisuudessa.
Lue myös:
Ruotsissa tätä ongelmaa ei ole: Keskitetty sopiminen lisää laittomia lakkoja