Lakiesitysten määrä romahti, valiokunnat tyhjinä

Kansanedustaja hämmästelee Antti Rinteen ja Sanna Marinin hallitusten tahmeaa alkukautta.

Tehtävästään eronneen pääministeri Antti Rinteen (sd.) hallitus ehti aloittaa kautensa harvinaisen passiivisesti.

Eduskunnalle annettiin vaalikauden ensimmäisillä valtiopäivillä yhteensä 104 lakiesitystä eli noin kolmanneksen vuonna 2015 aloittanutta hallitusta vähemmän. Luku on pienin 40 vuoteen.

Vuoden 2007 ja 2003 ensimmäisillä valtiopäivillä hallitus antoi 181 ja vuonna 1999 yhteensä 198 lakiesitystä. Pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen saldo voi vielä muuttua, sillä tammikuussa annettavat esitykset kirjataan vuoden 2019 valtiopäiville. Eduskunta palaa vuodenvaihteen istuntotauolta vasta 4. helmikuuta.

Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma pitää tilannetta poikkeuksellisena.

– Olen talousvaliokunnan varsinainen jäsen ja ihmetellyt hallituksen esitysten vähyyttä koko syksyn. Joitakin kokouksia on peruutettukin. 2011–2015 samassa valiokunnassa oli todella paljon töitä, eikä kokouksia juuri peruttu, Kauma kirjoittaa Twitterissä.

Ensi vuodelle on tiedossa hiljaisen kauden jälkeen ehkä ruuhkaakin, sillä eduskunnan käsittelyyn saapuu arviolta 300 lakiesitystä. Pia Kauma kertoo toivovansa hallitukselta aktiivisuutta erityisesti työllisyyttä ja taloutta kohentavien toimien suhteen.

– Tosin syksyllä kuullut asiantuntija-arviot hallituksen suunnitelmista kuulostivat masentavilta. Luvassa on 5000 työpaikkaa vähemmän kuin nyt, Kauma jatkaa.

Mainos