Lähtö hallituksesta ei Olli Rehnin mukaan johdu motivaation puutteesta

Elinkeinoministeri Olli Rehn (kesk.) kertoi hakeneensa Suomen Pankkiin omakohtaisen soveltuvuustestin nojalla.

Olli Rehnin mukaan hänen siirtymisensä hallituksesta Suomen Pankkiin ei johdu motivaation puutteesta nykyisissä tehtävissä.

– Päädyin hakemaan Suomen pankin tehtävää omakohtaisen soveltuvuustestin nojalla, hän kertoi tiedotustilaisuudessaan perjantaina.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän viittasi tutkimustaustaansa ja käytännön töihinsä, joissa hän kertoi saaneensa kokemusta siitä, miten raha- ja talouspolitiikka voi paremmin tukea kestävää kasvua ja korkeampaa työllisyyttä.

Lisäksi hän kertoi verensä vetävän kokonaistalouden analyysin, makrotalouspolitiikan ja rahapolitiikan pariin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Rehn aloittaa uudessa tehtävässään helmikuun alussa. Ministerinä hän jatkaa tämän vuoden loppuun.

Hänen seuraajansa nimeä ei ole vielä kerrottu. Rehn kehotti osoittamaan kysymyksen pääministeri Juha Sipilälle (kesk.), joka asiasta pitkälti päättää keskustan puolue-elinten kanssa.

Hän ei myöskään suostunut kertomaan, olisiko hän myöhemmin kiinnostunut Suomen Pankin johtokunnan puheenjohtajan tehtävästä. Hänen mukaansa ei kannata mennä asioiden edelle.

Mainos