Sähköpotkulautojen turvallisuus on noussut jälleen tapetille kuljettajan kuoltua bussin alle Turussa. Kyseessä oli ensimmäinen sähköpotkulautailijan kuolemantapaus Suomessa.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri HUSin mukaan noin 70 prosenttia Meilahden pientraumayksikköön päätyvistä sähköpotkulautaonnettomuuksista on tänä kesänä tapahtunut öisin kello 22 ja 07 välisenä aikana.
Onnettomuuksien määrä on pyritty suitsimaan rajoittamalla vuokrattavien sähköpotkulautojen nopeuksia yöaikaan.
HUSin perusterveydenhuollon osastoylilääkäri Arja Kobylinillä on selkeä keino onnettomuuksien vähentämiseen: vuokralautojen käyttö tulisi kieltää viikonloppuöisin.
– Sähköpotkulautaonnettomuuksista aiheutuneet vammat tulevat yhteiskunnalle erittäin kalliiksi. Nopeuksien rajoittaminen ei ole riittävä toimenpide, Kobylin sanoo Ylelle.
Myös Meilahden pientraumayksikön osastolääkäri Kustaa Lehtosen mukaan potkulautojen käyttökielto kello 23-05 välisenä aikana voisi ehkäistä suuren osan vakavimmista vammoista.
Kobylin toivoo myös, että humalassa ajo kriminalisoitaisiin tiukemmin. Neljä viidestä sähköpotkulautailijan päähän kohdistuneesta vammasta tapahtuu päihtyneelle.