Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin neurokirurgi Esa-Pekka Pälvimäki katsoo, ettei syksyä tulisi aloittaa kouluissa lähiopetuksessa.
– Lähikoulua ei saa aloittaa, ennen kuin lapset on rokotettu, tai tehty riittävät toimenpiteet koulujen terveysturvallisuuden takaamiseksi. Käsien pesu ja turvavälit eivät näitä ole, Esa-Pekka Pälvimäki sanoo Twitterissä.
Lukuvuoden 2021-2022 koulutyö käynnistyy lähes kaikissa peruskouluissa viikolla 32, yleisimmin 11. elokuuta 2021. Hallitus ei ole vielä tehnyt päätöksiä 12-15-vuotiaiden rokottamisesta, vaan voimassa olevan asetuksen mukaan nuorin rokotettava ikäryhmä on 16–29-vuotiaat.
12-15-vuotiaiden rokottamista koskeva lausuntokierros päättyy heinäkuun lopussa. Näin ollen sosiaali- ja terveysministeriön ja valtioneuvoston virallista lupaa perusterveiden 12–15-vuotiaiden rokottamiseen ei vielä ole.
Neurokirurgin mukaan tilanne on kestämätön.
– Lasten sairastuttaminen Covidiin on lasten oikeuksien sopimuksen vastaista ja rikollista toimintaa, Pälvimäki sanoo.
https://twitter.com/eppe/status/1420930530183458821