Viime kuussa kyberrosvot varastivat 101 miljoonan dollarin edestä rahaa Bangladeshin ja New Yorkin keskuspankeilta käyttäen hyväksi SWIFT-järjestelmää.
Nyt kansainvälisen rahansiirtojen viestiliikenteestä huolehtiva SWIFT varoittaa 11 000 asiakastaan, että on myös muita tapauksia, joissa kyberrosvot ovat käyttäneet hyväkseen asiakkaiden heikkouksia.
SWIFT kertoo Business Insiderille, että rosvot ovat päässeet käsiksi pankkien omiin tietojärjestelmiin ja saaneet haltuunsa tunnisteet, joita tarvitaan SWIFT-viestien lähettämiseen.
Rosvot käyttävät tunnistetietoja lähettääkseen vääriä rahansiirtopyyntöjä halutuille tileille. SWIFT-järjestelmä toimii siten, että rahansiirtopyynnön vastaanottava pankki olettaa pyynnön lähettäneen pankin tunnisteen perusteella pyynnön automaattisesti oikeaksi ja suorittaa rahansiirron pyynnössä esitetylle tilille.
Lisäksi rosvot ovat asentaneet haittaohjelman, joka heikentää pankkien mahdollisuuksia selvittää väärien rahansiirtojen olemassaoloa.
SWIFT tarjoaa asiakkailleen nyt pakollista ohjelmapäivitystä, joka auttaa asiakkaita tunnistamaan tapauksia, joissa rosvot ovat yrittäneet peitellä jälkiään.
SWIFT:llä on maailmanlaajuisesti 11 000 asiakasta, jotka ovat enimmäkseen pankkeja.