Talous-, palkka- ja HR-palveluita sekä ohjelmistoja tarjoavan Azetsin yrityskyselyn mukaan 34 prosenttia suomalaisista organisaatioista on joutunut kyberhyökkäyksen kohteeksi viimeisen vuoden aikana. Hyökkäysten kohteena ovat erityisesti rahoitusala ja suuryritykset.
Yritysbarometrin tulokset kertovat, että kyberhyökkäykset ovat Suomessakin jo arkipäivää.
Rahoitusalalla tilanne on erityisen huolestuttava. Peräti 60 prosenttia kyselyyn vastanneista organisaatioista ilmoitti vähintään yhdestä hyökkäyksestä viimeisen 12 kuukauden aikana.
Myös suuret, yli 250 henkilöä työllistävät yritykset ovat keskimääräistä alttiimpia hyökkäyksille. Kyselyn mukaan 42 prosenttia suuryrityksistä on havainnut kyberpoikkeamia yrityksen järjestelmissä.
– Kyberhyökkäykset eivät ole enää poikkeus vaan uusi normaali. Yrityskyselymme tulokset kertovat, että isot ja finanssialan toimijat ovat hyökkääjien kohdelistan kärjessä. Nämä organisaatiot käsittelevät suuria tietomääriä ja ovat sen vuoksi houkuttelevia kohteita, sanoo Azetsin tietoturvapäällikkö Zane Nieminen.
Investointipaineet kyberturvaan kasvavat
Kyberuhkien yleistyessä yritykset osoittavat kasvavaa kiinnostusta turvallisuusteknologioihin, sillä kyberturva nousi toiseksi merkittävimmäksi panostuskohteeksi samassa Azets-yritysbarometrissa. Tämä kertoo organisaatioiden heränneestä tarpeesta vahvistaa digiturvallisuutta.
Erityisesti pienet ja keskisuuret yritykset eivät kuitenkaan ole riittävän valmistautuneita kyberhyökkäyksiin.
– Vaikka osa yrityksistä kehittää aktiivisesti kybersuojauksiaan, monilla, usein pienemmillä organisaatioilla ei ole vielä käytössä systemaattisia kyberuhkia ennakoivia työkaluja, Nieminen arvioi tiedotteessa.
Kyberuhkien kohdentuminen rahoitusalalle ja suuryrityksiin ei ole sattumaa. Azetsin mukaan nämä organisaatiot ovat paitsi houkuttelevia kohteita, myös niitä, joilla on eniten suojeltavaa eli asiakasdataa, maksuliikennettä ja kansainvälisiä verkostoja.
– Kyberuhat eivät ole vain IT-osaston asia, ne ovat koko yrityksen elinkelpoisuuteen vaikuttava strateginen kysymys, Nieminen painottaa.
Azetsin yritysbarometriin vastasi 276 suomalaista yritystä eri toimialoilta. Vastaajista suurin osa oli pk-yrityksiä. Suuryrityksiä vastaajista oli 28 prosenttia.