”Kuvitelma, että verotusta kiristämällä hyvinvointi paranee, on väärä”

Oppositio syytti hallituksen budjettiesitystä eriarvoisuutta lisääväksi eduskunnan budjettikeskustelussa.

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson arvosteli hallituksen esitystä ensi vuoden budjetiksi tuloeroja kasvattavaksi. Samoin SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne syytti hallituksen budjettia kaikkein heikoimmassa asemassa olevien ihmisten aseman heikentämisestä ja lapsiköyhyyden lisäämisestä.

Oppositiopuolueiden puheenvuoroissa vaadittiin verotuksen kiristämistä vaihtoehtona hallituksen leikkauksille.

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) vastasi opposition syytöksiin toteamalla, että verotulot kasvavat työn kautta sen sijaan, että talouden näivettymisen kierrettä jatkettaisiin veronkiristysten kautta.

Hän myönsi, että hallitus on joutunut tekemään erittäin raskaita päätöksiä joutuessaan leikkaamaan etuisuuksia. Lyhyellä tähtäimellä se näkyy negatiivisena.

– Pitkällä tähtäimellä hyvinvointiyhteiskunta pelastetaan vain, jos 10 vuotta jatkunut velkaantuminen pysäytetään, Sipilä totesi.

Kansanedustaja Ben Zyskowicz huomautti, että hallituksen politiikka tähtää siitä, jotta työnteko ja yrittäjyys tulisivat kannattavammiksi ja syntyisi lisää työpaikkoja. Hän muistutti, että taloudellisen toiminnan tähtäin ei ole verotus.

– Kuvitelma, että jatkuvasti verotusta kiristämällä saadaan parempi hyvinvointi tähän yhteiskuntaan, on väärä, Zyskowicz kiteytti.

Mainos