Vanhojen kerrostaloasuntojen hinnat jakavat Suomea alueellisesti entistä vahvemmin.
Eniten hinnat ovat nousseet Helsingissä, Turussa ja Tampereella. Pelkästään Helsingissä asuntojen hinnat ovat nousseet vuodesta 2015 noin 16 prosenttia.
Pienemmissä kaupungeissa ja syrjäseuduilla hinnat ovat pudonneet voimakkaasti. Esimerkiksi Kuopiossa laskua on lähes 10 prosenttia. Alueittaiset ja kaupunkien sisäiset erot ovat suuria, sillä esimerkiksi Porissa keskusta-alueella hinnat ovat laskeneet vain 2,7 prosenttia, kun kauempana keskustasta laskua on jopa 12 prosenttia.
Verkkouutiset uutisoi keskiviikkona, että tulevaisuudessa yhä useampi kerrostalo voi arvon laskun vuoksi olla purku-uhan alla. On arvioitu, että noin miljoona asuntoa on muuttoliikkeen kannalta Suomessa väärässä paikassa.

Vanhojen kerrostalojen (= ennen vuotta 2018 valmistuneiden) hinnat ovat Helsingissä nousseet 16 % vuodesta 2015. Muissa pienemmissä yliopistokaupungeissa hinnat ovat laskeneet. Kuopiossa laskua lähes 10 %. #asuminen @Tilastokeskus pic.twitter.com/hUuFZyI4WW
— Petri Kettunen (@p_kettunen) October 31, 2019
LUE MYÖS:
KL: Kerrostaloja puretaan kannattamattomina (VU, 30.10.2019)