Kuntarahoitus-konsernin liikevoitto kasvoi tammi-kesäkuussa vuodentakaisesta 68,8 miljoonasta 95,9 miljoonaan euroon.
Kuntarahoituksen toimitusjohtajan Pekka Averion mukaan tuloskehitys johtuu onnistuneen varainhankinnan ansiosta kasvaneesta korkokatteesta. Taseen loppusumma oli kesäkuun lopussa 33,79 miljardia euroa.
– Kuntarahoitus onnistui tammi-kesäkuussa 2017 jälleen parantamaan tulostaan. Myös Suomen talouden tilanne kehittyi vuoden 2017 ensimmäisellä puolikkaalla positiiviseen suuntaan. Hyvä vire näkyi kuntien ennakoitua paremmassa taloudellisessa tilanteessa alkuvuonna, mikä heijastui hienoisena laskuna Kuntarahoituksen rahoituksen kysynnässä edellisvuoteen verrattuna, Averio kertoo tulostiedotteessa.
Osittain kysynnän heikkenemiseen saattoivat hänen mukaansa vaikuttaa myös sote- ja maakuntauudistuksen toteutukseen liittyvä epävarmuus sekä kunnanvaltuustojen vaihtumiseen liittyvä siirtymäkausi, joka voi viivästyttää paikoin investointipäätöksiä.
– Rahoituksen hintakilpailu kiristyi alkuvuoden mittaan selvästi. Kuntarahoitus onnistui kuitenkin pitämään markkinajohtajan asemansa molemmissa pääasiakassegmenteissään eli kuntakentässä ja valtion tukemassa asuntotuotannossa, Averio toteaa.
Hän lisää, että epävarmuudesta näyttää tulleen politiikan ja talouden uusi normaali. Kuntarahoitus aikoo kuitenkin pysyä jatkossakin kilpailukykyisenä myös muuttuvissa olosuhteissa kehityspanostusten sekä tehokkaan ja joustavan organisaationsa avulla.
Kuntarahoituksen omistavat kunnat, Keva ja Suomen valtio. Taseella mitaten se on Suomen toiseksi suurin rahoituslaitos.