Perjantaina julkaistu sosiaali- ja terveysministeriön ja valtiovarainministeriön asettaman selvityshenkilötyöryhmän asiantuntijaselvitys linjaa sote- ja aluehallintouudistusten valmistelua, jonka tavoitteena on sosiaali- ja terveydenhuollon siirtyminen uusille itsehallintoalueille vuoden 2019 alussa.
– Sote- ja aluehallinnon uudistus muuttaa kuntien roolia merkittävästi, sillä sote-toimialan osuus kuntien budjeteista on noin puolet, sanoo Kuntaliiton sosiaali- ja terveysasioista vastaava johtaja Tarja Myllärinen.
– Valmistelussa on huolehdittava siitä, että uudistus ei vaaranna kuntien vastuulla edelleen pysyvien peruspalvelujen järjestämistä. Kunnat vastaavat jatkossakin esimerkiksi varhaiskasvatuksesta, peruskoulutuksesta, kaavoituksesta, maapolitiikasta ja ympäristöstä sekä alueen elinvoimasta. Kunnilla säilyy myös vastuu hyvinvoinnin ja terveyden edistämisestä, hän sanoo.
Kuntaliitto painottaa, että jatkovalmistelussa kuntasektori on pidettävä vahvasti mukana. Edessä on useita ratkaistavia asioita, joista yksi merkittävimmistä on omaisuusjärjestelyt.
– Kunnallisessa omistuksessa tai hallinnassa on lähes kaikki maan terveyskeskukset, sairaalat sekä muut sosiaali- ja terveydenhuollon toimipisteet, joiden osalta on sovittava toimivat ratkaisut, muistuttaa Myllärinen.
Kuntaliitto kannattaa selvityshenkilöiden esitystä erillisvalmistelusta omaisuusjärjestelyjen osalta.
Lue myös: Sote- ja aluehallintouudistukseen esitetään 9-12 aluetta