Hallituksen päätöksen pohjalta valmistellun lakiesityksen mukaan vuoden 2015 alusta lähtien työttömyysturvalakia muutetaan siten, että kuntien vastuu pitkäaikaistyöttömistä lisääntyy. Uudistuksella tavoitellaan 150 miljoonan euron säästöä valtion menoihin.
– Korkea ja pitkittyvä työttömyys aiheuttaa jo nyt merkittävän taloudellisen taakan kunnille. Työttömien perusturvan rahoitusvastuun lisääminen uhkaa haudata kuntien tekemän hyvän kehitystyön heikossa työmarkkina-asemassa olevien ohjaamiseksi työelämään. Aktiivinen työllisyydenhoito vaatii resursseja ja toimivaltaa. Se on mielekästä talouden elvyttämistä, Timo Kietäväinen sanoi työllisyysseminaarissa Vantaalla tiistaina.
Hänen mielestään rahoitusvastuun siirto kunnille ei ole linjassa hallituksen kuntataloutta koskevien linjausten kanssa.
– Kunnille ei pidä säätää uusia vastuita ilman siihen osoitettua riittävää rahoitusta. Pitkäaikaistyöttömien perusturvan rahoitusvastuun siirto pitää toteuttaa kustannusneutraalisti. Miksi kuntataloutta tulee kiristää tälläkin tavalla?
Hänen mielestään kunnille pitää antaa työllisyyden hoidossa lisää toimivaltaa, jotta ne selviävät uudistuksen mukanaan tuomista uusista haasteista.
Kietäväisen mukaan hahmoteltu passiivituen lisääntyvä rahoitusvastuu kohtelee erityisesti rakennemuutoskuntia epäreilusti.
– Monissa kunnissa on käynnissä yt-neuvotteluja, ja on jopa jouduttu turvautumaan irtisanomisiin. Kunta ei voi silloin voi itse työllistää palkkatuella rajoitusten takia. Lisäksi palveluverkossa tehtävät muutokset saattavat aiheuttaa sen, ettei kuntouttavan työtoiminnan paikkojakaan ole enää yhtä paljon tarjolla.
– Kunnat eivät nykyisessä suhdannetilanteessa pysty omilla toimillaan vaikuttamaan juurikaan työttömyysturvan maksuosuuden kehitykseen, Kietäväinen sanoo.