Yrittäjäjärjestön mukaan vuoden 2017 kunnallisvaaleissa on ennätyksellisen paljon yrittäjiä ehdolla.
Kaikista eniten yrittäjäehdokkaita on keskustalla (1982 yrittäjäehdokasta), mutta suhteutettuna puolueen koko ehdokasmäärään yrittäjien edustus on suurinta kokoomuksessa (1726 yrittäjäehdokasta).
Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla
Yrittäjien puolueina selkeää ja varsin tasaista kärkeä pitävät muutenkin kokoomus ja keskusta. Kokoomuksen ehdokkaista heitä on 29 prosenttia ja keskustan 27 prosenttia.
Näiden jälkeen tulee perussuomalaiset, joiden ehdokkaiden yrittäjäedustus jää 18 prosenttiin (705 yrittäjäehdokasta).
Eduskuntapuolueista suhteellisesti vähiten yrittäjäehdokkaita on SDP:llä (7 prosenttia, 424 ehdokasta) ja vasemmistoliitolla (5 prosenttia, 157 ehdokasta).
Mainos - muuta luettavaa