Kuluttajien luottamus talouteen huipussaan

Arvio kuluttajan oman talouden nykytilasta oli valoisin koko mittaushistoriassa 1995–2021.

Tilastokeskuksen mukaan kuluttajien luottamusindikaattori oli syyskuussa 6,0, kun se elokuussa oli 4,0 ja heinäkuussa 4,4.

Luottamus talouteen on mittaushistoriassaan 1995–2021 ollut hieman vahvempaa (6,8) vain joulukuussa 2017. Viime vuoden syyskuussa luottamusindikaattori sai arvon -5,9. Indikaattorin pitkän ajan keskiarvo on -1,7.

Kuluttajien luottamusindikaattorin kaikki neljä osatekijää olivat syyskuussa hyvin vahvalla tasolla. Arvio kuluttajan oman talouden nykytilasta oli valoisin koko mittaushistoriassa 1995–2021.

Elokuuhun verrattuna odotus Suomen talouskehityksestä parani syyskuussa. Muut osatekijät eli odotus ja nykytilan arvio kuluttajan omasta taloudesta sekä aikeet hankkia kestokulutustavaroita pysyivät suunnilleen ennallaan.

Viime vuoden syyskuuhun nähden kaikki neljä osatekijää olivat nyt merkittävästi vahvemmalla tasolla, selvimmin odotus Suomen taloudesta.

Kuluttajien odotus myös yleisen työttömyystilanteen kehityksestä Suomessa koheni syyskuussa hyvin valoisaksi. Sama päti työllisten eli palkansaajien ja yrittäjien näkemykseen omakohtaisen työttömyyden tai lomautuksen uhasta kyselyhetkellä.

Kuten jo edeltävinä kuukausina, oman rahatilanteensa kuluttajat laskivat olevan erinomainen syyskuussa. Ajankohtaa pidettiin erittäin otollisena säästämiselle, suotuisana myös lainanotolle ja kohtuullisena kestotavaroiden ostamiselle. Mahdollisuuksia säästämiseen ennakoitiin olevan yhä melko paljon tulevina kuukausina.

Syyskuussa kuluttajilla oli asunnon ostoaikeita vuoden sisällä ennätyksellisen paljon. Myös kodin peruskorjaussuunnitelmia ilmeni runsaasti. Lisäksi hyvin moni harkitsi auton ostoa seuraavan vuoden aikana. Viime kuukausien tapaan kiinnostusta myös lainanottoon esiintyi syyskuussa huomattavan yleisesti.

Syyskuussa luottamus talouteen oli, kuten tavallista, selvästi vahvinta pääkaupunkiseudulla (luottamusindikaattori 11,3) ja heikointa Itä-Suomessa (1,6). Väestöryhmistä ylemmät toimihenkilöt olivat optimistisimpia (13,1). Syyskuussa kielteisesti talouskehitystä arvioivat työttömät (-3,1) ja eläkeläiset (-2,3).

Tiedot perustuvat Tilastokeskuksen kuluttajien luottamustutkimukseen, johon vastasi 1.–19. syyskuuta 1015 Suomessa asuvaa henkilöä.

Mainos