Kuluttajien arviot omasta taloudestaan valoisampia

Kulutusaikeita on kuitenkin edelleen niukasti.
Ilta-aurinko paistaa Aleksanterinkadulla Helsingissä 8. syyskuuta 2025. LEHTIKUVA/VESA MOILANEN
Ilta-aurinko paistaa Aleksanterinkadulla Helsingissä 8. syyskuuta 2025. LEHTIKUVA/VESA MOILANEN

Kuluttajien luottamus pysyi syyskuussa tiukasti miinusmerkkisenä. Luottamusindikaattorin saldoluku oli -6,6 eli selvästi alle pitkän ajan keskiarvon.

Edelliseen kuukauteen ja vuodentakaiseen verrattuna indikaattori kuitenkin nousi hieman, selviää Tilastokeskuksen kuluttajien luottamus -tilastosta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kuluttajien odotukset Suomen yleisestä talouskehityksestä kohenivat hieman, mutta jäivät edelleen heikolle tasolle. Aiempaa useampi kuitenkin uskoi, että maamme taloustilanne paranee seuraavan 12 kuukauden aikana. Huomattavasti enemmän oli kuitenkin yhä niitä, jotka uskoivat, että talous taantuu entisestään, Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Kangassalo kertoo.

Kulutusaikeet olivat syyskuussa yhä vähissä. Vain 15 prosenttia kuluttajista katsoi, että ajankohta on otollinen hintaville hankinnoille.

Lisäksi ainoastaan kymmenen prosenttia kuluttajista ennakoi lisäävänsä rahankäyttöä kestokulutukseen. 36 prosenttia kertoi puolestaan vähentävänsä rahankäyttöä seuraavan vuoden aikana.

– Toisaalta lainanottoaikeita oli enemmän kuin tänä vuonna keskimäärin. Myös henkilöauton hankintaa harkitsi nyt hieman aiempaa useampi. Asunnon ostoaikeet jäivät sen sijaan selvästi kuluvan vuoden keskiarvoa alemmalle tasolle, Kangassalo sanoo.

Näkemykset omasta taloudesta positiivisempia

Asiantuntija löytää tuoreista luvuista myös myönteisiä merkkejä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kuluttajien arviot omasta taloustilanteestaan ovat muuttuneet jatkuvasti valoisammiksi. Yhä useampi myös uskoo taloustilanteensa kohenevan seuraavan vuoden aikana. Vaikka rahatilanne näyttää monilla parantuvan, selvästi useampi näkee säästämisen nyt kuluttamista paremmaksi vaihtoehdoksi.

Kuluttajien näkemykset yleisestä työttömyyskehityksestä olivat syyskuussa hyvin pessimistisiä. Kuluttajista 56 prosenttia arvioi, että työttömyys lisääntyy Suomessa seuraavan vuoden aikana. Vain noin 15 prosenttia uskoi työttömyyden vähentyvän.

– Joka neljäs kuluttaja koki, että työttömyyden uhka on lisääntynyt myös omalla kohdalla. Vaikka osuus on pitemmän ajan keskiarvoon verrattuna suuri, se on kuitenkin pienempi kuin tänä vuonna keskimäärin. Lisäksi aiempaa useampi koki nyt uhan vähentyneen omalla kohdallaan, Kangassalo toteaa.

Mainos