Ksml: Yhtään ilmatilan loukkaajaa ei ole saatu vastuuseen

Viimeisen kymmenen vuoden aikana Suomen ilmatilaa on loukattu 30 kertaa.

Suomen valtio päätti syksyllä 2005 julkistaa kaikki ilmatilaloukkausepäilyt. Keskisuomalaisen mukaan ilmatilaa on loukattu kymmenessä vuodessa 30 kertaa. Puolet tapauksista ovat tehneet venäläiset.

Viime vuonna Suomen rajojen sisäpuolelle lensi luvatta viisi venäläiskonetta ja yksi ranskalainen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomi ei ole saanut edesvastuuseen ainuttakaan ulkomaista lentäjää, joka on ollut asialla. Pilottien henkilöllisyys on jäänyt epäselväksi, ja esitutkintoja on jouduttu rajoittamaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Esitutkintaviranomaiset tutkivat joka kerta loukkauksen tapahduttua, onko joku mahdollisesti syyllistynyt rikokseen.

Ilmatilaloukkauksia käydään läpi myös siten, että tarvittaessa ulkoministeriöstä otetaan yhteyttä vieraan valtion edustajiin.

”Meillä on oikeus pyytää kansainvälisellä oikeusapupyynnöllä, että epäillyn alueloukkauksen tehneen lentokoneen miehistöä kuultaisiin. Käytännössä oikeusapuja ei ole tehty, koska kokemuksesta tiedämme, että loukannut valtio ei niihin vastaisi. Täten myös koneen miehistön jäsenten henkilöllisyydet jäävät selvittämättä”, Rajavartiolaitoksen esikunnan majuri Kimmo Tiainen sanoo.

Mainos