Kaavailtu vero ”epäreilu suomalaisille yrityksille”

Kaupan liiton asiantuntija arvostelee hallituksen tavoitetta ottaa käyttöön muovipakkausvero.

Kaupan liiton johtavan asiantuntijan Marja Olan mukaan hallituksen kaavailema muovipakkausvero asettaisi suomalaisen kaupan eriarvoiseen asemaan suhteessa kansainväliseen verkkokauppaan.

Hallitus aikoo tehdä kevään 2020 kehysriiheen mennessä selvityksen siitä, miten kiertotaloutta voitaisiin edistää veropoliittisin keinoin. Esimerkkinä tästä ohjelmaan on nostettu laajapohjainen, uusiutumattomista luonnonvaroista tehtyjen pakkausten vero. Hallitus on asettanut tavoitteeksi, että vero astuisi voimaan vuoden 2021 alusta.

− Suomi ei saa kansallisilla toimilla asettaa kotimaisia yrityksiä epäreiluun kilpailuasetelmaan kansainväliseen etäkauppaan verrattuna. Muovipakkausveron sijaan Suomessa pitäisi panostaa materiaalin kierrätykseen ja EU:n laajuisiin ratkaisuihin, Marja Ola sanoo Kaupan liiton tiedotteessa.

Pakkauksia valmistavat, niitä käyttävät ja maahantuovat yritykset ovat hänen mukaansa tehneet 1990-luvulta lähtien toimenpiteitä muovipakkausten kehittämiseksi, niiden uudelleen käyttämiseksi ja kierrättämiseksi.

− Pitkäjänteisen työn tulokset näkyvät kuluttajille ympäristöä säästävinä pakkausratkaisuina, Ola sanoo.

Hänen mielestään muovipakkausvero olisi päällekkäinen ohjauskeino tuottajavastuulle.

Suomalainen tuottajavastuujärjestelmä perustuu EU:n jätelainsäädäntöön, ja se koskee tuotteiden pakkaajia ja pakattujen tuotteiden maahantuojia, joiden liikevaihto on vähintään miljoona euroa.

Muovipakkausten kierrätysmaksu on porrastettu sen mukaan, miten helppo muovipakkaus on kierrättää.

− Mitä vaikeampaa pakkaus on kierrättää, sitä korkeampi on maksu. Näin yrityksille syntyy taloudellinen kannustin valita helposti kierrätettäviä pakkausmateriaaleja. Kansallisten ratkaisujen ja päällekkäisten ohjauskeinojen pohtimisen sijaan Suomen tulisi panostaa EU:n sisämarkkinoiden toimivuuteen ja pitkäjänteiseen politiikkaan.

− Päällekkäiset ohjauskeinot, kuten tuottajavastuu, pantilliset keräysjärjestelmät ja muovipakkausvero, heikentävät toimintaympäristön ennakoitavuutta. Yritykset ovat epävarmoja siitä, mihin toimiin niiden kannattaa investoida, Ola sanoo.

Mainos