Kristillisdemokraattien eduskuntaryhmä ei ole mukana muun opposition hallitukselle tekemässä välikysymyksessä. Puolueen mielestä kiristyneessä tilanteessa välikysymyksen tekeminen ei ole oikea väline vaikuttaa asioiden etenemiseen myönteisesti.
– Vaikka yhdymme välikysymystekstin kritiikkiin leikkauksia kohtaan, tulee kaikki energia nyt suunnata siihen, että osapuolet palaavat neuvottelupöytään yhteiskuntasopimuksen toteutumiseksi. Suomen kansan kokonaisetu on asetettava etusijalle, kristillisdemokraattien eduskuntaryhmän puheenjohtaja Peter Östman sanoo tiedotteessaan.
Kristillisdemokraatit toteaa, että Suomi on syvässä taloudellisessa ja henkisessä kriisissä ja luottamuspula eri ryhmien välillä on suurta.
– Asioiden kärjistäminen ja epäluottamuksen syventäminen poliittisten vastuunkantajien toimesta ei auta tilannetta. Kristillisdemokraatit haluavat olla rakentamassa ilmapiiriä, jossa tähdätään vastakkainasettelun liennyttämiseen ja yhteisymmärrykseen ja joka auttaa eteenpäin ja mahdollistaa hyvinvointipalvelujen, kuten laadukkaan koulutuksen ylläpitämisen jatkossakin, Östman toteaa.
Hänen mukaansa ryhmä on huolissaan koulutuksen rahoituksen riittävyydestä ja aikoo vaihtoehtobudjetissaan esittää muutoksia hallituksen koulutusta ja tutkimusta koskeviin esityksiin.