”Kristillisdemokraatit edustavat maahanmuuttopolitiikassa tolkullista keskilinjaa”

Kristillisdemokraatit edustavat maahanmuuttopolitiikassa tolkullista keskilinjaa, kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd.) luonnehtii puolueensa uutta maahanmuuttopoliittista ohjelmaa.

– Korostamme, että maahanmuuton tulee olla hallittua ja inhimillistä. Avuntarvitsijoita on autettava, mutta samaan aikaan Suomen on voitava kontrolloida, keitä maahamme tulee. Sisäisestä turvallisuudesta ja kansakunnan kantokyvystä on huolehdittava, kristillisdemokraattien maahanmuuttopoliittisen työryhmän puheenjohtajana toiminut Päivi Räsänen tiivistää.

Hänen mukaansa maahanmuuttopolitiikka ei voi olla vain ”kyllä” tai ”ei”, vaan sen on kyettävä vastaamaan kysymykseen: ”Miten?”

– Yksinkertaistukset ja kärjistykset eivät tee asialle oikeutta. Haastamme muut poliittiset puolueet tarjoamaan ratkaisuehdotuksia. Toivon, että Kristillisdemokraattien maahanmuuttopoliittinen ohjelma toimii rakentavana, maltillisena ja uusia ratkaisuja innoittavana puheenvuorona vilkkaana käyvässä maahanmuuttokeskustelussa, Päivi Räsänen sanoo.

Hänen mukaansa merkittävimmät eromme hallituksen maahanmuuttopolitiikkaan koskevat ennen kaikkea EU-politiikkaa ja kansainvälisiä ratkaisuja.

– Olemme esittäneet kiintiöpakolaisjärjestelmän vahvistamista. Ohjelmassa ehdotamme panostuksia EU:n yhteiseen kiintiöpakolaisjärjestelmään ja toisaalta turvapaikanhakijoiden sisäisistä siirroista luopumista. Esitämme, että pakolaisuutta pyritään ennaltaehkäisemään muun muassa panostamalla apuun kriisimaiden lähialueilla.

Poimintoja videosisällöistämme

Päivi Räsäsen mukaan hallitus on toiminut näissä juuri päinvastoin: leikannut kehitysyhteistyötä ja pakolaiskiintiötä sekä hyväksynyt laittomaan ja vaaralliseen maahantuloon kannustavat turvapaikanhakijoiden sisäiset siirrot EU-maiden kesken.

Kotouttavaa työtoimintaa työlupien sijaan

Kristillisdemokraatit ehdottavat turvapaikanhakijoille kotouttavaa työtoimintaa.

– Sen sijaan emme esitä turvapaikanhakijoille varhennusta varsinaisiin työlupiin, sillä se muodostaisi ohituskaistan verrattuna työperusteiseen maahanmuuttoon, Päivi Räsänen sanoo.

Kotouttamisessa korostuvat toimenpiteet, joilla pakolaistaustaisten heikompaa koulumenestystä voitaisiin kristillisdemokraattien mukaan kiriä paremmaksi.

– Huomiota on kiinnitettävä paitsi valmistavaan koulutukseen, myös perheiden valmiuksiin tukea lasten koulunkäyntiä. Esimerkiksi kotona lapsia hoitavien äitien kotouttamiskoulutukseen on kiinnitetty tähän mennessä vaatimattomasti huomiota, vaikka äitien koulutustason vaikutukset ulottuvat seuraaviin sukupolviin.

kristillisdemokraattien maahanmuuttopoliittinen ohjelma sisältää kaikkiaan noin 40 toimenpide-ehdotusta.

Mainos