Saksan liittokansleri Friedrich Merzin ulkopoliittinen linja tulee haastetuksi, arvioi kansainvälisen puolustus- ja turvallisuustutkimuskeskus ICDS:n johtaja Kristi Raik Viron yleisradio ERR:n haastattelussa.
Uuden liittokanslerin mukaan Saksan pitää ottaa johtajuutta Euroopassa. Hän on esittänyt puolustusmenojen lisäyksiä ja strategista varautumista tilanteeseen, jossa Yhdysvallat vetäytyy Naton vastuista.
Kristi Raikin mukaan Saksan uusi hallitus aikoo vakavissaan vahvistaa maan puolustuskykyä, mutta se voi olla sisäpoliittisista syistä vaikeaa.
– Saksassa on erilaisia mielipiteitä, joten helppoa tämä ei tule olemaan. Voidaan myös olettaa, että Venäjä pyrkii käyttämään kaikkia mahdollisia keinoja lisätäkseen Saksassa kritiikkiä ja protestia hallituksen politiikkaa kohtaan, Kristi Raik sanoo ERR:llä.
Saksalaiset ovat hänen mukaansa uskoneet vahvasti, että heidän tehtävänsä Euroopassa on pitää yllä hyviä suhteita Venäjän kanssa. Tätä asennetta esiintyy yhä.
– Saksassa on edelleen poliittisia voimia, jotka odottavat innokkaasti sodan päättymistä, jotta suhteet Venäjään voidaan nopeasti normalisoida. Tässä tilanteessa Friedrich Merz yrittää muuttaa Saksan suuntaa ja vahvistaa merkittävästi tukea Ukrainalle ja panostusta omaan puolustukseen, Raik sanoo.
Kristi Raikin mukaan Saksan odotetaan ottavan nykyistä suurempaa roolia Ukrainaa tukevien maiden niin sanotussa halukkaiden koalitiossa. Saksan rooli on hänen mukaansa ratkaiseva myös siinä, pystyykö Eurooppa vahvistamaan puolustuskykyään ja rakentamaan uskottavan pelotteen Venäjää vastaan.
– Euroopan turvallisuuden tulevaisuus riippuu siis tällä hetkellä hyvin paljon Saksasta, ja Merzillä on erittäin suuri vastuu.





