Krista Kiuru kiihtyvästä epidemiasta: Nyt menee vieläkin liian lujaa

Hallitus pohtii ensi viikon alkupuolella seuraavia toimenpiteitä koronaepidemian rajoittamiseksi.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) ei sulje pois mitään rajoitustoimia.

Sulkutila on ollut voimassa 1,5 viikkoa. Sinä aikana epidemian kiihtymistä on saatu jarrutettua, mutta epidemia kiihtyy edelleen.

– Kaikkein tärkein epidemian hillitsemiskeino on, että sulun aikana jokainen tekee parhaansa, että vähennetään oman lähipiirin kontakteja, jotta saamme tautikehitykseen toisenlaista tolkkua. Nyt menee vieläkin liian lujaa, Kiuru totesi.

Hän sanoi pääministeri Sanna Marinin (sd.) hallituksen joutuvan pohtimaan viimeistään ensi viikon alkupuolella, mitä sulun jälkeen tapahtuu, jos kehitys jatkuu nykyisen kaltaisena.

– Sulkutoimen onnistuminen on a ja o. Jos me emme saa tarpeeksi vaikuttavuutta, joudumme pohtimaan muita keinoja.

Tartuntojen eksponentiaalinen nousu käännettävä

Hänen mukaansa keinot ovat vähissä, sillä käytössä on jo tällä hetkellä ”hyvin vahva ja laaja” rajoitustoimien paketti.

– Erityisesti Helsingin ja Uudenmaan ja Varsinais-Suomen osalta tautikehitys on niin kovaa, että näiden numeroiden valossa vaikuttavimmat toimet eivät ole yksittäisiin rajoitustoimiin keskittyviä, vaan pikemminkin nopea tartuntojen lasku tarvitaan, jotta näillä alueilla saadaan käyrä kääntymään, Kiuru sanoi.

Poimintoja videosisällöistämme

Verkkouutiset kysyi, vieläkö hallitus harkitsee ulkonaliikkumiskieltoa.

– Tässä vaiheessa en sulje mitään rajoitustoimia pois. Ja tämän saman neuvon olen antanut myös kollegoille valtioneuvostossa, Kiuru vastasi.

Kiurun mukaan hallitus joutuu tässä vaiheessa pitämään pöydällä kaikkia mahdollisia skenaarioita.

– Viime kädessä ratkaisee vain se, saammeko vaikutettua ihmisten käyttäytymiseen niin, että kontaktien vähentäminen tapahtuu koko kansakunnan tasolla niin merkittävällä tavalla, että se kääntää eksponentiaalisen nousun ja rupeaa laskemaan nykyistä tartuntojen korkeaa määrää, Kiuru sanoi.

Alkon aukiolo ”mielenkiintoinen kysymys”

Hufvudstadsbladet kertoi, että hallituksen kaavailemat liikkumisrajoitukset voivat sulkea myös Alkot.

Kiurulta kysyttiin, saisiko Alkoon mennä, jos ulkona liikkuminen rajoitetaan vain välttämättömään asiointiin.

– Toimittajan esittämä kysymys on kertakaikkiaan mielenkiintoinen. Varmasti tämä on syytä asiana pohtia, millä tavalla liikkumisrajoitusta viedään eteenpäin.

Kiuru sanoi, ettei ulkonaliikkumisrajoituksista ole uutta kerrottavaa. Hän pidättäytyi ottamasta kantaa siihen, minkälainen malli valtioneuvoston kansliassa on valmisteltu pöytälaatikkoon.

Mainos