Verkkouutisten blogi
Picture of Ilkka Luukkonen
Ilkka Luukkonen
Ilkka Luukkonen oli Nykypäivän ja Verkkouutisten toimittaja tammikuuhun 2022 saakka.

Krimin kaappaus voi pelastaa vihreät

Kännykkään kolahti hetki sitten STT:n uutinen, jonka mukaan Venäjää vastaan suunnatut pakotteet ”vaikuttavat ydinvoimayhtiö Rosatomin ulkomaisiin sopimuksiin”. Enempää tietoja Rosatom ei paljasta, mutta useimmat saivat varmasti saman ajatuksen: kaataako tämä Fennovoiman ydinvoimalaan?

EU ja Yhdysvallat ovat asettaneet pakotteita Venäjää vastaan, koska Venäjä otti Krimin Ukrainalta ja liitti sen itseensä. Jos Venäjä hyökkää Ukrainaan, pakotteita lisätään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Toistaiseksi Ukrainan ja Krimin tapahtumat eivät ole vaikuttaneet Fennovoiman voimalahankkeeseen, vaan suomalaiset jatkavat yhteistyötä venäläisen Rosatomin kanssa. Sen sijaan esimerkiksi Britannia harkitsee vetäytyvänsä yhteistyöstä.

Suomessakin on alkanut kyteä epäilys, että ehkä venäläinen raha ei olekaan yhtä hyvää kuin länsimainen, vaikka niin on pitkään ajateltu – onhan Rosatom Venäjän valtion omistama yhtiö eli viime kädessä presidentti Vladimir Putinin ohjauksessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Fennovoiman kannalta Ukrainan kriisi tulee hankalaan aikaan: voimalan luvan täydennys viedään eduskunnan käsittelyyn ennen kesää. Asialla on kiire, koska muuten vuonna 2010 myönnetty alkuperäinen lupa vanhenee.

Jos Ukrainan kriisi jatkuu ja pakotteet syvenevät, suomalaisten ydinvoimayhteistyö venäläisten kanssa voi vaikeutua, jopa pysähtyä.

Vihreät on ilmoittanut, että se ei hyväksy Fennovoiman voimalan täydennyslupaa. Yleinen arvio on, että jos hallitus puoltaa ydinvoimalan rakentamista, vihreät lähtevät hallituksesta. Jos Ukrainan kriisi tuhoaa koko voimalahankkeen, vihreät eivät joudu edes kohtaamaan ikävää kysymystä ydinvoimasta.

Mainos