Venäjän Z-sotasymboli propagandajulisteessa miehitetyn Krimin Sevastopolissa. LEHTIKUVA/AFP

Kremlin kerrotaan luopuvan ”denatsifikaatiosta” puhumisesta

Venäläiset odottavat ilmoitusta voitosta, mutta eivät ymmärtäneet "denatsifikaatiota".
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Kreml teki puhelinkyselyn venäläisille pian sodan aloittamisen jälkeen. Maan johdolle selvisi, että venäläiset eivät yleensä ymmärtäneet, mitä ”denatsifikaatio” tarkoittaa, kirjoittaa Novaja Gazeta.

Lehti viittaa venäläiseen tutkivan journalismin mediajulkaisuun Proekt, joka on löytänyt neljä lähdettä Kremlistä.

– Se oli todellinen sotku, me etsimme sanoja, mutta emme keksineet mitään sopivaa, lähde kertoo.

Kyselyistä selvisi ainoastaan, että venäläiset haluavat vain kuulla ”tulevasta” voitosta.

– Joten he päättivät vähentää tämän sanan [denatsifikaatio] käyttöä televisiopropagandassa. He eivät kuitenkaan päässeet siitä kokonaan eroon, koska se oli yksi presidentti [Vladimir] Putinin puheessaan asettamista tavoitteista, Proekt kirjoittaa.

Putin käytti ensi kerran sanaa ”denatsifikaatio” Ukrainan suhteen 24. helmikuuta aloitettuaan suurhyökkäyksen. Sen jälkeen johtava propagandisti Dmitri Kiseljov käytti seitsemän minuuttia suorasta lähetyksestä käsitteen selittämiseen. Huhtikuussa hän ei enää juuri kyseistä sanaa käyttänyt.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)