Kreikka-pakettia ei IMF:n mukaan voi toteuttaa ilman velkahelpotusta

Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n johtajan Christine Lagarden mielestä euroalueen velkojien Kreikkaa varten tekemä suunnitelma ei ole toteuttamiskelpoinen ilman Kreikan velkojen vähentämistä.

Washingtonissa ranskalaiselle radiokanavalle puhunut Christine Lagarde toisti, että Kreikka tarvitsee helpotusta velkoihinsa. Hän ei Financial Timesin mukaan sanonut, kuinka suuresta helpotuksen pitäisi olla, mutta hän totesi, että nykyinen ehdotus ei ole toteuttamiskelpoinen.

Lagarden mukaan IMF tulee osallistumaan kokonaisvaltaiseen tukipakettiin. Hän tukee merkittävää pidennystä velkojen erääntymisaikoihin ja maksuaikatauluihin. Pitkän aikavälin tavoitteena on Kreikan paluu rahoitusmarkkinoille.

Euroopan keskuspankin pääjohtaja Mario Draghi sanoi eilen, että ainoa velkahelpotusta koskeva kysymys on, missä muodossa se tapahtuu.

Lue myös:

Kreikkaa suostutellaan salaa päättämään itse väliaikaisesta grexitistä

Mainos