Kreikassa korkein varoitus: kadut tulvivat

Useille lomasaarille on annettu niin sanottu punainen varoitus.
Rankkasateet ja tulvat koettelevat Kreikkaa. AFP / LEHTIKUVA
Rankkasateet ja tulvat koettelevat Kreikkaa. AFP / LEHTIKUVA
Rankkasateet ja tulvat koettelevat Kreikkaa. AFP / LEHTIKUVA
Rankkasateet ja tulvat koettelevat Kreikkaa. AFP / LEHTIKUVA

Kreikassa on annettu useille alueille niin sanottu punainen varoitus rankkasateiden aiheuttamien tulvien vuoksi. Voimakkaat sateet ovat muuttaneet teitä virtaaviksi joiksi ja aiheuttaneet maanvyörymiä muun muassa Skiathoksen saarella, kertoo The Sun.

Punainen varoitus on korkein paikallisten viranomaisten käyttämistä valmiustilaluokituksista.

Kreikan pelastusviranomaiset ovat pitäneet punaisen varoituksen voimassa torstaihin 29. lokakuuta asti muun muassa Attikassa, Dodekanesian saarilla, Pohjois-Egean alueella sekä Thessalian ja Keski-Kreikan osissa. Kykladit nostettiin keskiviikoksi samaan korkeimpaan valmiustilaan tulvariskin vuoksi.

Pahimpia tuhoja on raportoitu Etelä-Pelionin Plataniaksessa. Tulvavedet katkaisivat yhteyksiä osassa kylää, ja asukkaita kehotettiin siirtymään rakennusten ylempiin kerroksiin. Läheisissä Horton ja Milinan kylissä mutainen vesi virtasi teillä.

Myös suositulla Skiathoksen lomasaarella tiet ovat tulvineet ja purojen vedenpinnat nousseet voimakkaasti. Saaren tiestölle on tullut maanvyörymiä, joista yksi osui Koukounariesiin johtavalle päätielle. Viranomaiset ovat kehottaneet välttämään tarpeetonta liikkumista.

Rajut sateet jatkuvat

Kreikan ilmatieteen laitoksen ennusteiden perusteella vaaralliseen säähän liittyy rankkasateiden lisäksi ukkosia ja paikoin rakeita. Punaisen valmiustilan piiriin kuuluvat muun muassa Evia, Sporadit, Magnesia, Larissa ja Dodekanesia.

Tilanteen odotetaan helpottavan ainakin hetkellisesti torstaina. The Sunin mukaan Kreikkaan voi kuitenkin saapua jo viikonloppuna uusi sadealue.

Mainos