Keskusta vaatii, että kalastusta koskeva määräys- ja päätösvalta säilyy vesialueen omistajilla, eikä hyväksy ammattikalastuslupien siirtämistä ELY-keskuksiin.
Niin ikään keskusta katsoo, että kalastusalueita ei ole syytä lakkauttaa ja luoda uusia.
– Tämä aiheuttaa tilanteen, jossa uudet alueet aloittavat rahatta ja Y -tunnuksitta. Keskeneräiset hankkeet vaarantuvat. Jos kalastusalueita yhdistettäisiin, tämä ongelma vältettäisiin.
Keskustan mielestä kotitarvekalastus pitää säilyttää uudessa kalastuslaissa, sillä se on tärkeä osa suomalaista kalastusperinnettä ja kestävää kalavarojen hyväksikäyttöä.
Keskusta ei hyväksy lakiesityksen kohtaa, jossa kotitarvekalastajan päivittäisen kalanmyynnin raja olisi viisi kiloa.
– Esitys on käsittämätön ja se tulee ehdottomasti poistaa, puolue vaatii.
Keskustan mielestä 65 vuotta täyttäneillä pitää edelleen säilyttää maksuton kalastusoikeus.
Viehekortin sisältävää kalastuksenhoitomaksua ei tule periä niiltä, jotka eivät sitä tarvitse. Vesialueen omistajilla tai muun kalastuksen ja ravustuksen harrastajilla pitäisi olla alennettu kalastuksenhoitomaksu.
Keskusta vastustaa myös tiukkaa viranomaismääräilyä ja säätelyä.
– Maamme kalavarojen hyödyntäminen ei saa perustua pelkästään ekologisiin ja suojelullisiin näkökohtiin. Uudessa kalastuslaissa tulee huomioida myös taloudellinen ja sosiaalinen näkökulma. Samoin tulee myös huomioida vaelluskalakantojen kehittyminen, puolue vaatii.