”Kotitalousvähennys kodin remontista myös taloyhtiön osakkaille”

Kansanedustajan mukaan on ongelma, että kotitalousvähennykset myönnetään vain luonnollisille henkilöille.

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaan mukaan ei ole yhdenvertaista kohtelua, että asunto-osakeyhtiöissä asuvilla ei ole mahdollisuutta saada remonttikustannuksiin kotitalousvähennystä toisin kuin omakotiasukkailla.

– Monille palkansaajille ja eläkeläisille korkeiden asumiskustannusten Helsingissä remontit ovat taloudellisesti mittavia taakkoja. Kasvavat korjausvastuut tekevät tilanteen monille lähes sietämättömäksi, Sarkomaa sanoo tiedotteessaan.

Ongelmana on hänen mukaansa ollut se, että kotitalousvähennykset myönnetään vain luonnollisille henkilöille. Tämä ei ole kuitenkaan Sarkomaan mielestä kestävä perustelu.

– Taloyhtiö voisi antaa vuosittain osakkaalle verovuonna teetetyn remonttityön kustannuksista laskelman, josta näkyisivät verottajan tarvitsemat tiedot remontin työkustannuksista, remonttiyrityksen tiedot sekä osakkaan vastikeperusteinen osuus kustannuksista. Osakas ilmoittaisi tietojen perusteella vähennyksen verohallintoon, Sarkomaa sanoo.

Kotitalousvähennyksen laajentaminen asunto-osakeyhtiöiden toteuttamiin remontteihin vauhdittaisi hänen mukaansa korjausrakentamista ja hidastaisi korjausvelan kasvua.

– Taloyhtiöiden tulisi voida saada tukea energiatehokkuutta ja uusiutuvaa energiaa edistävien hankkeiden toteuttamiseen kotitalousvähennyksen kautta, Sarkomaa päättää.

 

Mainos