Koronarokotukset voivat käynnistyä – hallitus antaa tänään asetuksen

Perhe- ja peruspalveluministerin mukaan rokotteita tarjotaan koko väestölle.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) kertoo, että valtioneuvosto antaa tänään tiistaina tartuntatautilain perusteella asetuksen vapaaehtoisista koronarokotuksista, joiden perustella rokotukset voivat alkaa.

Kiurun mukaan rokotteita on varattu koko väestölle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tavoitteena on, että koko väestö suojataan. Rokotteita tarjotaan koko väestölle, Krista Kiuru sanoi tiedotustilaisuudessa.

Pfizerin ja BioNTechin rokote on saanut myyntiluvan ja EU-komissio on tehnyt myönteinen päätöksen sen käytöstä. Tieto asiasta tuli sosiaali- ja terveysministeriölle eilen.

Sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kirsi Varhila sanoi, että rokotukset on tarkoitus aloittaa 27.-28. joulukuuta. Rokotteiden odotetaan saapuvan Suomeen tapaninpäivänä.

Rokote on yli 16-vuotiaille. Fimean yksikön päällikön Marjo-Riitta Helteen mukaan rokote on osoittautunut tehokkaaksi myös riskiryhmien, kuten astmaa, diabetesta tai sydän- ja verisuonitauteja sairastavien keskuudessa. Hänen mukaansa rokotteen haittavaikutuksista suurin osa on ollut lieviä ja ohimeneviä, kuten rokotuskohdan reaktioita, kuumeen nousua, päänsärkyä, lihas- ja nivelsärkyä.

Toinen rokoteannos on annettava kolmen viikon kuluessa ensimmäisen rokotteen antamisesta. Suoja voidaan taata vasta molempien rokotteiden ottamisen jälkeen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kunnat vastaavat rokotuksista. Myös työterveyshuolto voi antaa rokotteen.

Rokotusjärjetys on päätetty lääketieteellisin perustein. Ensimmäisenä rokotetaan covid-19-tautiin sairastuneita tutkiva ja hoitava sekä muuta kiireellistä hoitoa antava sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstö. Ensimmäisessä ryhmässä rokotetaan myös iäkkäiden henkilöiden asumispalveluiden ja laitoshoidon henkilöstö sekä asukkaat.

Sen jälkeen rokotetaan 70 vuotta täyttäneet ja vanhemmat henkilöt ja kolmanneksi henkilöt, joilla on vakavalle covid-19-taudille altistavia sairauksia. Vasta näiden ryhmien jälkeen rokotetaan muut henkilöt.

Mainos