Koronapandemia vaikutti työeläkeyhtiö Ilmarisen alkuvuoden sijoitustuottoihin, jotka painuivat 7,5 prosenttia negatiiviseksi.
Samalla yhtiön tammi-maaliskuun kokonaistulos vajosi 2,65 miljardia euroa miinukselle, kun vuosi sitten voittoa kertyi 744 miljoonaa euroa.
– Kriisin vaikutukset tuntuvat eläkejärjestelmässä niin sijoitustuottojen heikentymisenä kuin maksutulon alentumisena, mikä johtuu työllisyyden laskusta ja työeläkemaksuihin tehdyistä joustoista, kertoo toimitusjohtaja Jouko Pölönen yhtiön tulostiedotteessa.
Sijoitustuotot painuivat negatiivisiksi, kun osakemarkkinoilla kurssit kääntyivät koronakriisin myötä jyrkkään laskuun ja korkomarkkinoilla luottoriskien marginaalit kasvoivat.
Pölönen kuitenkin painottaa, että suomalaisten ei tarvitse olla huolissaan eläkkeistään. Eläkkeiden maksu turvataan myös poikkeusoloissa.
– Ilmarisen vakavaraisuus kriisiin lähdettäessä oli vahva ja pitkällä aikavälillä kerätyt puskurit turvaavat eläkevaroja myös vaikeina aikoina, Pölönen muistuttaa.
Koko eläkejärjestelmän kannalta on hänen mukaansa kuitenkin tärkeää varmistaa, ettei osakemarkkinan äkillinen lasku johda tilanteeseen, jossa eläkeyhtiöt joutuisivat myymään osakesijoituksiaan alhaisilla hinnoilla riskin pienentämiseksi.
– Koko yhteiskuntamme kannalta on nyt erittäin tärkeää käyttää viruksen torjuntaan kaikki mahdolliset keinot, joilla voidaan lyhentää epidemian kestoa ja sulkutoimia. Tässä tulee hyödyntää niin julkiset kuin yksityiset resurssit, Pölönen painottaa.
Asiakasyritysten tilannetta helpottaakseen Ilmarinen on valmistellut muiden eläkeyhtiöiden ja viranomaisten kanssa pikaisella aikataululla muutoksen, joka mahdollistaa 3 kuukautta pidemmän maksuajan lakisääteisille työeläkemaksuille.
Lisäksi työnantajan työeläkemaksua alennetaan tilapäisesti 2,6 prosenttiyksiköllä toukokuusta vuoden loppuun työmarkkinajärjestöjen sopimuksen mukaisesti.
Ilmarisen omistamissa kiinteistöissä on myös myönnetty liiketilavuokralaisille maksuaikajoustoja, ja ravintolatoimijat vapautettiin kokonaan vuokranmaksusta eduskunnan päättämän sulun ajaksi.