Korona romahdutti Stockmannin

Maaliskuussa tavaratalokonsernin myynti putosi puoleen.

Yrityssaneeraukseen hakeutuneen Stockmannin toimitusjohtaja Jari Latvanen kertoo yhtiön alkuvuoden sujuneen hyvin koronaviruksen leviämiseen saakka.

– Konsernin myynti oli tammi-helmikuussa terveellä tasolla ja kasvoi 3,5 prosenttia. Vallitsevissa olosuhteissa alkuvuoden kehityksemme voidaan tulkita hyväksi. Valitettavasti odottamaton, koronaviruksesta johtuva tilanne on johtanut merkittävään asiakasmäärien vähenemiseen ja myynnin heikkenemiseen maaliskuun ensimmäisen viikon jälkeen ja maaliskuussa myyntimme laski 49,1 prosenttia, Latvanen toteaa tulostiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Stockmannin liikevaihto laski tammi-maaliskuussa vuodentakaisesta 207 miljoonasta 168 miljoonaan euroon. Liiketappio syveni noin 21 miljoonasta 30,5 miljoonaan euroon.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Stockmann-tavarataloliiketoiminnan ja Lindexin verkkokauppa on jatkanut kasvuaan viime viikkoina voimakkaasti, digitaalisen asioinnin kasvu ei riitä korvaamaan asiakasmäärien erittäin voimakasta laskua tässä poikkeuksellisessa tilanteessa, Latvala kertoo.

Koronaviruksella ja siitä johtuvilla rajoituksilla on Latvalan mukaan ollut merkittävä vaikutus asiakasmääriin ja kassavirtaan, ja tästä johtuen Stockmann päätti hakeutua yrityssaneerausmenettelyyn.

– Yrityssaneeraukseen hakeutuminen antaa meille aikaa ja mahdollisuuksia järjestää uudelleen toimintojamme tässä vaikeassa tilanteessa, hän toteaa.

Mainos