Korkojen nousu kiihtyy – ”olisiko viimein aika laittaa talous kuntoon?”

Kansanedustajan mukaan Suomen valtion korkokulut ovat kohta miljardin vuodessa.
Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo toivoo, että Suomen hallitus ymmärtää, että Suomi ei enää saa lainaa ilmaiseksi markkinoilta.

– Korot ovat nousseet muutamassa viikossa jo lähes prosentin. Tätä tahtia meidän korkokulumme on kohta miljardin vuodessa. Olisiko nyt viimein aika laittaa talous kuntoon, Wallinheimo kysyy Twitterissä.

Wallinheimo viittaa Kauppalehden päätoimittajan Arno Ahosniemen kolumniin, jossa tämä varoittaa korkojen noususta.

– Velkaraha on Suomelle edelleen halpaa, mutta nyt on viimeistään hyvä huomata, että korko nousi muutamassa viikossa 0,8 prosenttiyksikköä, Ahosniemi kirjoittaa.

Yle kertoi tänään, että moni asunnon ostaja on jo reagoinut nouseviin korkoihin ottamalla lainaansa korkosuojan.

– Kuluva vuosi näyttää, miten kovasti inflaatio kiihtyy, ja kuinka paljon (Euroopan) keskuspankki lopulta joutuu nostamaan ohjauskorkoa, ja kuinka paljon se lopulta vaikuttaa asuntolainojen korkoihin, Ahosniemi toteaa.

Mainos