Tiedot ilmenevät selvityksestä, jossa tarkastellaan Nokian ja Nokiaan kytköksissä olleiden organisaatioiden myötä ICT-alalta irtisanottujen työttömyyden jälkeisiä urapolkuja. Irtisanottujen auttamiseen saatiin tukea Euroopan globalisaatiorahastosta (EGR).
Vuoden kuluttua työsuhteen päättymisestä kaksi kolmasosaa irtisanotuista tai irtisanoutuneista ei ollut enää työttömänä. Parhaiten avoimille työmarkkinoille on työllistytty tietotekniikkainsinöörin ja ohjelmistosuunnittelijan tehtävistä.
Heikointa työllistyminen on ollut vähemmän koulutettujen tuotantotyöntekijöiden keskuudessa. Nuoret ja keski-ikäiset ovat työllistyneet selvästi paremmin kuin vanhemmat työnhakijat.
EGR-hankkeiden piiriin kuuluneet ICT-alalta irtisanotut tai irtisanoutuneet ovat vaihtaneet merkittävässä määrin alaa. Vain vajaa puolet on työllistynyt samalle toimialalle.
Moni on vaihtanut uuteen ammattiin irtisanomistilanteen ja työttömyyden jälkeen. Uusiin ammatteihin on suuntauduttu selvästi eniten tuotantotyöntekijöiden joukosta.