Korkeasti koulutettujen työnvälitys tarvitsee vetoapua yksityisiltä palvelutarjoajilta

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Anne-Mari Virolainen ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Arto Satonen ovat huolissaan työnvälitystoiminnan puutteista korkeasti koulutettujen osalta.

– On vanhanaikaista ajatella, että pelkkä koulutus toimisi työllistymisen takeena, kaksikko muistuttaa.

Heidän mukaansa ongelmana on, että korkeakoulutetuille tärkeitä työelämä- ja yritysverkostoja ei pystytä täysimääräisesti käyttämään TE-toimistojen työnvälityksessä, koska tällaista osaamista ei löydy työ- ja elinkeinohallinnosta tarpeeksi kattavasti.

Lääkkeeksi tilanteeseen Virolainen ja Satonen esittävät julkisen ja yksityisen työnvälityksen yhteistyön merkittävää lisäystä korkeasti koulutettujen palveluiden osalta.

– Työ- ja elinkeinohallinnon rooli olisi toimia palvelun tilaajana kilpailutuksen kautta ja valvoa palvelun laatua ja kustannustehokkuutta.

– Monet yksityiset palveluntarjoajat ovat nimenomaan erikoistuneet korkeasti koulutettujen työnvälityspalveluihin ja heidän työelämäverkostonsa ovat laajat – miksemme hyödyntäisi tätä olemassa olevaa osaamista, Virolainen ja Satonen ihmettelevät.

Virolainen ja Satonen toivovat, että samaa ajattelutapaa laajennetaan myös muualla yhteiskunnassa. Esimerkiksi nuorisotakuun kehittämisessä korkeasti koulutettuja nuoria ei saa unohtaa.

– Kaksi kolmasosaa 25-29–vuotiaista nuorisotakuun piirissä olevista vastavalmistuneista on korkeasti koulutettuja nuoria. Tälle ryhmälle ei ole kuitenkaan vielä räätälöity mitään heidän työllistymistään edistäviä palveluita, Satonen ja Virolainen sanovat.

Mainos